Nasze szkolenia mogą zostać zrealizowane również ze środków w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Zachęcamy do zapoznania się z tą ofertą.
1. Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy, w skrócie KFS, został utworzony ze środków Funduszu Pracy z myślą o wsparciu kształcenia ustawicznego pracodawców oraz pracowników podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy.
Celem utworzenia funduszu było zapobieganie utraty przez pracowników zatrudnienia z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań zmieniającej się gospodarki oraz poprawa zarówno pozycji firmy jak i samych pracowników na rynku pracy.
Finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy udzielane pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą stanowi pomoc de minimis.
2. Kto może ubiegać się o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego?
O dofinasowanie może ubiegać się każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej jedną osobę. Pracownik powinien być zatrudniony na umową o pracę, nie ma jednak znaczenia na jaką część etatu. Pracodawca, jako osoba pracująca, również może starać się o dofinansowanie, aby skorzystać ze szkoleń.
3. Na co można przeznaczyć środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego?
Środki z KFS można przeznaczyć na koszty kształcenia ustawicznego takie jak:
-
Określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z
ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS
-
Kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą
-
Egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności,
kwalifikacji lub uprawnień zawodowych
-
Badanie lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy
zawodowej po ukończeniu kształcenia
-
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem
W ramach naszej oferty można skorzystać ze środków z KFS na dwa rodzaje szkoleń:
-
Organizowane przez nas szkolenia otwarte
-
Szkolenia zamknięte zorganizowane tylko dla Państwa pracowników
4. Jaka jest wysokość dofinansowania?
W 2016 roku dofinansowanie w przypadku mikroprzedsiębiorstw (zatrudnienie do 10 osób, których roczny obrót lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 mln. euro) wynosi 100%, a w przypadku małych, średnich i dużych firm wynosi 80%. Jednocześnie kwota przyznana na szkolenie dla jednego pracownika nie może przekroczyć w danym roku 300% przeciętnego wynagrodzenia.
5. Co należy zrobić, żeby skorzystać z dofinansowania z KFS?
-
Kontaktujesz się z nami i określasz potrzeby szkoleniowe Twoje albo Twoich pracowników, a wtedy my przygotowujemy indywidualną ofertę.
-
Piszemy dla Ciebie wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami, który składasz następnie w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na siedzibę firmy lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
-
Powiatowy Urząd Pracy rozpatruje wniosek i w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku otrzymujesz informację o decyzji na temat dofinansowania.
-
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku zawierasz z urzędem umowę na realizację działań w ramach KFS oraz w ciągu 30 dni od dnia otrzymania środków dostarczasz do urzędu informację na temat wybranego usługodawcy i realizatora kształcenia.
-
Zawierasz z nami umowę o świadczenie usług szkoleniowych oraz zawierasz z wysyłanymi na szkolenie pracownikami umowę pracownik-pracodawca określającą prawa i obowiązki stron. My zajmujemy się wszelkimi formalnościami.
-
Po otrzymaniu środków opłacasz szkolenie i kierujesz na nie pracownika.
-
Po zakończonym szkoleniu w ciągu 14 dni dostarczasz do urzędu wystawioną przez nas fakturę oraz kserokopię certyfikatów ukończenia szkolenia.
Pula środków z KFS jest ograniczona, a przy rozpatrywaniu wniosków liczy się kolejność zgłoszeń, zachęcamy więc osoby zainteresowane do podjęcia jak najszybciej działań, aby skorzystać z możliwości dofinansowania.
Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2017 rok ustalone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
- wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w sektorach: przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna;
- wsparcie zawodowego kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Z naszą ofertą szkoleniową można zapoznać się w zakładce szkolenia, a w celu ustalenia konkretnej oferty odpowiadającej indywidualnym potrzebom prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy.
Bliższe informacje:
Katarzyna Uljasz
tel. 796 021 533
e-mail: k.uljasz@navigator.com.pl